یکی از مهمترین قسمت های هر خانه ای آشپزخانه آن است، چرا که خانم خانه بیشتر از سایر افراد خانه وقت خود را در منزل سپری می کند و بخش زیادی از این وقت معمولا در آشپزخانه خانه صرف می شود، به همین دلیل طراحی و چیدمان وسایل آشپزخانه برای خانم ها بسیار مهم است، از مهمترین تجهیزات یک آشپزخانه کامل برای خانم ها، کابینت های زیاد و جادار آن است و حتما همه شما توجه کرده اید که وقتی برای خرید یا اجاره خانه ای به بازدید از خانه های مختلف می روید اولین چیزی که همسرتان سراغ آن می رود آشپزخانه است و بعد تعداد کابینت ها و….

پیشتر کابینت ها بسیار ساده تر ساخته می شدند و نهایت تنوع و تفاوت آنها رنگی بدنه شان بود، معمولا جنس کل بدنه و در کابینت فلزی بود و برای صفحه رویی هم تکه سنگ های بزرگ مرمری استفاده می شد. کابینت های قدیمی ارتفاع کمتری نسبت به انواع جدید داشتند ولی عرض و عمق بیشتری داشتند و جادارتر بودند و البته فضای بیشتری را هم از آشپزخانه اشغال می کردند. برخی از این کابینت های قدیمی فریم داشتند یعنی درون یک چارچوب قرار می گرفتند و بین درهای کابینت مقداری فاصله می افتاد. برای تنوع و زیبایی معمولا درهای این کابینت ها را با طرح های حاشیه ای، نگاره ای یا تاج می ساختند، البته برخی کابینت های کلاسیک را چوبی هم می ساختند یعنی بدنه فلزی و درهای چوبی که البته به خاطر مجاورت با آب و دوام کم برای محیط آشپزخانه چندان مورد استقبال نبوده است.

در حال حاضر در ایران پنج نوع صفحه کابینت مورد استفاده قرار می گیرد، صفحه کابینت ام دی اف، روکش اچ پی ال صفحه نئوپان، روکش اچ پی ال با صفحه ام دی اف، روکش ملامینه با صفحه مخصوص و روکش اچ پی ال با صفحه سنگ مصنوعی تمام اکریلیک. اکثر درهای کابینت موجود در بازار از کشور ترکیه وارد می شوند، اما شرکت های ایرانی هم اقدام به تولید این درها می کنند، ضخامت در کابینت چیزی حدود ۱۸ میلی متر است و روکش های پی وی سی آن ۶ نوع مختلف و بیش از ۲۰ رنگ متفاوت دارد، اخیرا درهایی به بازار عرضه شده که مشخصات درهای قبلی را دارد با این تفاوت که رنگ های براق شیشه ای دارد که جذابیت خاصی در ترکیب کابینت ایجاد می کند که نام آن هایگلس است.

نکته مهم در مورد جنس کابینت و اجزای تشکیل دهنده آن این است که جنس بدنه باید روکش ملامینه باشد و لبه های بدنه با نوار پوشیده شود تا تیزی های آن را بگیرد و آسیب نزند، اما متاسفانه امروزه در بازار بدنه اکثر کابینت ها نئوپان است با روکش کاغذی و نوار اطویی که کیفیت مناسبی ندارد. در واقع بهترین نوع بدنه ام دی اف است.

صفحه کابینت بیشترین تماس را با آب دارد، بنابراین یکی از مهمترین اجزا است و باید در وهله اول میزان مقاومت بالای آن در برابر آب مورد توجه باشد، روکش های اچ پی ال مقاومت بالایی در برابر آب و خراشیده شدن دارند. روکش نئوپان که به دلیلی عدم مقاومت در برابر آب و جرارت به هیچ وجه توصیه نمی شود، صفحات ام دی اف هم با روکش ملامینه به دلیل اینکه خش پذیری بالایی دارند برای صفحه کابینت مناسب نیستند، بنابراین بهترین انتخاب همان صفحات ام دی اف با روکش اچ پی ال است، البته محصول دیگری نیز اخیرا به بازار وارد شده به نام پلی وود که از چوب و پلاستیک ساخته می شود و برخلاف صفحات کابینت دوبل نبوده و به صورت یک لایه و با ضخامت های ۳۲ و ۴۵ میلیمتر عرضه می شود، ویژگی مثبت این محصول این است که مشکل جدا شدن لایه ها را مانند ام دی اف ندارد و در برابر رطوبت مقاومت بالاتری دارد، از دیگر مشخصات آن می توان به بدون درز بودن، نامحدود بودن ابعاد آن، قابلیت تعمیر، مقاومت در برابر آتش، رطوبت و مواد شیمیایی، وزن سبک، خاصیت آنتی باکتریالی آن، ضد لک بودن و بهداشتی بودنش اشاره کرد که البته بیشتر این مزایا را ام دی اف هم دارا است. نوع دیگری از صفحه کابینت، سنگ مصنوعی تمام اکریلیک است که دارای تنوع طرح و رنگ بسیار زیاد است از مزایای آن می توان به یکپارچگی و بدون درز بودن آن اشاره کرد، ضمن اینکه شکل پذیری بسیار بالایی دارد.

هنگام خرید به این نکات توجه کنید

رنگی که شما برای کابینتتان انتخاب می کنید بسیار مهم است و می توانید تاثیر زیادی بر فضای اطراف بگذارد، چرا که کابینت سطح وسیعی از آشپزخانه را پر می کند. نکته اول اینکه در ترکیب رنگی بهتر است از دو رنگ استفاده کنید که می تواند تلفیقی از رنگ های مکمل یا سرد و گرم باشد که رنگ گرم آن اگر غالب باشد چشم نوازتر خواهد بود، سعی کنید از رنگ های تند استفاده نکنید، چون خیلی زود برایتان تکراری و خسته کننده می شود. رنگ های براق هم به فضا عمق می دهند و باعث می شوند آشپزخانه بزرگ تر به نظر بیاید. اگر سقف آشپزخانه تان کوتاه است از طرح هایی که خطوط عمودی دارند استفاده کنید و دستگیره های بلند عمودی انتخاب کنید و اگر سقف شما زیادی بلند است از طرح های افقی انتخاب کنید.

سعی کنید از اچ پی ال های کرکره ای استفاده نکنید، چرا که آلودگی و چربی به شیارهای آن نفوذ کرده و تمیز کردن آن کار بسیار دشواری است.

یراق آلات کابینت هم به اندازه جنس بدنه آن اهمیت دارد، بنابراین باید یراق آلاتی انتخاب کنید که علاوه بر زیبایی و ظرافت، استحکام و دوام بالایی داشته باشد و یادتان باشد که لولا های کابینت هم همچون درب های منزل به روغن کاری نیاز دارند.

(منبع:choobforoshan.ir)